USB Type-C

USB Type-C به جای جک ۳٫۵ میلیمتری صدا

اگر زمانی را که صاحب تلفن های کند و ضعیف بودید و یا حتی اگر ابتدای وجود اندروید، صاحب یکی از دستگاه های ابتدایی این سیستم عامل بودید، احتمالا به یاد می آورید که مدت زمان زیادی پیش از آنکه هدفون های بلوتوثی قابل ساخت باشند، برای استفاده از هدفون ها نیازمند استفاده از کانکتورهای (متصل کننده) مخصوصی بودیم. در حالی که اپل با عرضه یک آیپاد به همراه گوشی …

۱۳۹۵-۰۳-۳۰ 1199 بار بدون دیدگاه Mr

اگر زمانی را که صاحب تلفن های کند و ضعیف بودید و یا حتی اگر ابتدای وجود اندروید، صاحب یکی از دستگاه های ابتدایی این سیستم عامل بودید، احتمالا به یاد می آورید که مدت زمان زیادی پیش از آنکه هدفون های بلوتوثی قابل ساخت باشند، برای استفاده از هدفون ها نیازمند استفاده از کانکتورهای (متصل کننده) مخصوصی بودیم. در حالی که اپل با عرضه یک آیپاد به همراه گوشی تلفن خود در حال از بین بردن این روند بود، اندروید در ابتدا کمی از این قافله عقب بود.

کسانی که در آن زمان صاحب دستگاه هایی مانند HTC Dream و یا HTC G1 بودند، می توانند شهادت بدهند که در آن زمان برای اتصال هدفون ها نیاز به یک کانکتور بود و این موضوع گوش کردن به موسیقی توسط گوشی ها را از آنچه که باید پیچیده تر ساخته بود. این کانکتورها گاهی اوقات پیچ می خوردند، از درگاه مخصوص خارج می شدند و یا هنگام خارج کردن گوشی موبایل از جیب، به لبه جیب گیر می کرد. در واقع با این شرایط، گوش کردن به موسیقی تقریبا غیر ممکن بود و بسیار با سختی همراه بود.

USB Type-C

حالا شرکت لکو ۳ گوشی هوشمند معرفی کرده است که هیچکدام از آن ها درگاه جک ۳٫۵ میلیمتری صدا ندارند. با وجود این نیازی به استفاده از کانکتورهای پردردسر نیست. اخیرا شرکت موتورولا نیز خط تولید Moto Z را به راه انداخته است که در این مدل نیز، از جک ۳٫۵ میلیمتری خبری نیست و از USB Type-C برای درگاه صدا استفاده شده است. اگرچه این شرکت در جعبه این گوشی های هوشمند کانکتورهایی برای تبدیل USB Type-C به جک ۳٫۵ میلیمتری قرار داده است.

لکو نیز در دستگاه های جدید خود از  USB Type-C به عنوان درگاه صدا استفاده کرده است. در حالی که نرم افزارهای زیادی برای حل مشکلات صدا در اندروید وجود دارد، برخی در حال تلاش برای حل مشکلات آن از طرق سخت افزاری هستند. همچنین جک ۳٫۵ میلیمتری، استاندارد صنعت برای موسیقی در گوشی های هوشمند است و برخی از تولیدکنندگان به بهینه سازی گوشی ها با جک ۳٫۵ میلیمتری قانع هستند که البته یک راه حل کامل نمی باشد. اکو اولین تولیدکننده ای نبود که جک صدا را از دستگاه های مدرن خود کنار گذاشت. طبق گفته مدیر این شرکت، استفاده از  Type-C کار پیچیده ای بود، اما این مدیر ادعا می کند که حذف استفاده از جک ۳٫۵ میلیمتری و استفاده از Type-C هیچگونه صرفی از لحاظ اقتصادی یا فضای بیشتر برای دستگاه های این شرکت نداشته، اما به دلیل افزایش کیفیت در صدا، ارزش این تغییر بسیار بالاست.

هم اکنون کانکتورهایی برای استفاده از جک ۳٫۵ میلیمتری در جعبه های این دستگاه ها وجود دارد، اما طبق عقیده و گفته مدیر این شرکت هدفون های  USB Type-C آینده موسیقی در گوشی های همراه می باشند. این دستگاه های جدید شرکت لکو که جک ۳٫۵ میلیمتری در آن ها حذف شده است به سرعت فروخته شدند که این موضوع می تواند هم نشان دهنده اعتماد مشتریان این شرکت به تصمیمات آن ها باشد و یا گواهی براین باشد که این شرکت، دستگاه هایی بالارده و با قیمت های متوسط عرضه می کند. امروزه تعداد زیادی از مردم از هدفون های بلوتوث دار استفاده می کنند که این روند درچند سال اخیر به شدت افزایش یافته است. این موضوع توانسته تا حدی مشکل کمبود های موجود در جک ۳٫۵ میلیمتری را جبران کند. ممکن است در آینده شرکت هایی مانند لکو و امثال آن بتوانند مشکلات موسیقی دستگاه های اندرویدی را حل کنند. یقینا  USB Type-C، می تواند راه حل مناسبی برای رفع این مشکلات باشد. همچنین Type-C یک استاندارد جهانی است که تمام سازندگان لوازم جانبی تلفن همراه می توانند از آن استفاده کنند که این موضوع منجر به همه گیر شدن آن در میان سازندگان هدفون می شود.

این استاندارد حتی می تواند در هدفون های بدون تقویت کننده های صدا استفاده شود و کیفیت خوبی را ارائه دهد و به دلیل حجم بالای انتقال اطلاعات می تواند کیفیت صدای خوبی را رقم بزند. امکانات و فواید استفاده از این استاندارد کاملا مشخص و روشن است، اما افزایش سرعت استفاده از آن و مطرح شدن این استاندارد به عنوان یک استاندارد مهم و قابل توجه به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای مثال شرکت لکو به عنوان پیشرو استفاده از این استاندارد باید به فکر تولید تجهیزات مهم و پراستفاده عرصه موسیقی با این استاندارد باشد.این استاندارد برای باقی ماندن و نشان دادن قدرت خود باید همه گیر شود. یقینا فروش کم باعث مرگ چنین جهش های تازه ای می شود. اگر رقابت برای استفاده از این استاندارد در شرکت هایی مانند الجی و سامسونگ رخ ندهد ممکن است این استاندارد برای بهبود وضعیت صدا در دستگاه های اندرویدی به پایان خود برسد.

نظر شما راجع به دستگاه های مجهز به این استاندارد و آینده ی این استاندارد چیست؟

منبع: androidheadlines.com

دیدگاه کاربران + دیدگاه خود را بنویسید

۰ دیدگاه تایید شده