کاهش مصرف دیتا

آموزش کاهش مصرف دیتای گوشی

یادتان هست یک زمانی خبری از گوشی های هوشمند اندرویدی و اپل نبود و به قول خودمان، بلوتوث بازی و SMS بازی برای همه حال و هوای دیگری داشت؟ هزینه ها بیشتر صرف مکالمه و ارسال SMS می شد. ولی به مرور زمان دیتای گوشی (GPRS) از طریق بعضی اپراتور ها معرفی شد. سرعت بالایی نداشت و به سختی می توانستیم ایمیلی ارسال کنیم و یا صفحه وبی باز کنیم. …

۱۳۹۵-۰۸-۱۲ 1414 بار ۲ دیدگاه نوید محمدی

یادتان هست یک زمانی خبری از گوشی های هوشمند اندرویدی و اپل نبود و به قول خودمان، بلوتوث بازی و SMS بازی برای همه حال و هوای دیگری داشت؟ هزینه ها بیشتر صرف مکالمه و ارسال SMS می شد. ولی به مرور زمان دیتای گوشی (GPRS) از طریق بعضی اپراتور ها معرفی شد. سرعت بالایی نداشت و به سختی می توانستیم ایمیلی ارسال کنیم و یا صفحه وبی باز کنیم.

هم اکنون تلگرام، اینستاگرام و… هزینه ساز شده و بیشتر از گذشته سر ما را با گوشی گرم می کنند. می دانیم که دانلود ویدئو، عکس و سایر فایل ها در حالت استفاده از دیتا، از حجم مصرفی ما کم می کند و یا در نهایت به اتمام می رساند اما می توان اعمالی انجام داد تا مصرف شما (دانلود) کم شده و هزینه ها هم بالطبع کمتر خواهد شد. در این مطلب سعی می کنیم روش هایی که باعث کاهش مصرف دیتا و هدر نرفتن آن می شود را معرفی کنیم.

نکته : هر عملی که باعث می شود شما چیزی در اینترنت و مسنجرهای گوشی ببینید، از حجم شما کم می کند. اشتباه نکنید! عکس و ویدئو های اینستاگرامی مستقیما روی حجم شما تاثیر دارند پس فکر نکنید دیدن و اجرای فیلم روی بستر نرم افزار و یا سایت های ویدئویی، حجم اینترنت شما را کم نمی کنند.

معرفی چندین روش برای کاهش مصرف دیتا گوشی

از حجم مصرفی خود اطلاع دارید؟

اگر می دانید که در هر بسته اینترنت خریداری شده از اپراتور، چقدر مصرف دارید، پس سعی کنید بهترین بسته را برای بازه زمانی مصرف خود انتخاب کنید. خوشبختانه اپراتور ها، دست شما را برای انتخاب حجم و زمان بسته اینترنتی باز گذاشتند.

قبل از آموزش به این نکته اشاره می کنیم که منوی تنظیمات (Settings) در گوشی ها متفاوت می باشد. ما سعی می کنیم نزدیک ترین حالت به همه گوشی ها برای دسترسی به بخش مورد نظر را توضیح دهیم.

برای کاهش مصرف دیتا، روی دیتا خود محدودیت بگذارید

برای ایجاد محدودیت در میزان مصرف خود، باید به تنظیمات رفته و گزینه مصرف دیتا (Data usage) را انتخاب کنیم. در این قسمت شما می توانید با بالا و پایین کردن نوار افقی، محدودیت خود را روی دیتا و یا WIFI اعمال کنید تا در هنگام رسیدن به حد مورد نظر، گوشی به شما اخطار دهد که در Notification نمایش داده می شود. البته نرم افزار های زیادی در این مورد ساخته شده اند که قصد معرفی آنها را در این مطلب نداریم.

کاهش مصرف دیتا

در این قسمت گزینه دیگری بنام Data Usage Ranks یا App Usage می باشد که میزان مصرف اینترنت نرم افزار ها را نشان می دهد. اگر فکر می کنید نرم افزاری هست که مصرف بسیاری دارد می توانید آنرا از حالت استفاده از اینترنت در بیاورید. فقط کافیست روی آن بزنید و در صفحه تنظیمات نرم افزار روی Restrict background data زده تا از اینترنت استفاده ای نداشته باشد.

تا حد ممکن از وای فای استفاده کنید

در این حالت کمتر از حجم دیتا مصرف می شود ولی شاید بگویید: خب از حجم (محدود) ADSL و یا وایمکس من کم می شود. درست است ولی شما می توانید در بازه زمانی مثلا ۱ ماهه خود چندین بار حجم یا گیگ اضافه بخرید که عموماً کمتر از هزینه دیتا است. اماکن عمومی زیادی هستند که وای فای رایگان در اختیار می گذارند (این مورد در کشورمان به غیر از فرودگاه، بعضی کافی شاپ ها و سفره خانه ها، زیاد رایج نیست)

وای فای

به منظور کاهش مصرف دیتا AutoSync یا همگامسازی را خاموش کنید

در اکثر گوشی های هوشمند، در تنظیمات آن، گزینه ای بنام Accounts وجود دارد. در این قسمت گوشی برای دریافت اطلاعاتی که در سرور خود ذخیره کرده بصورت اتوماتیک دیتاهایی مانند: ایمیل ها، شماره تلفن ها، نقشه ها و … را رد و بدل می کند که شما در حین کار با اینترنت و گوشی متوجه آن نمی شوید. اکثر این رد و بدل اطلاعات، توسط اکانت گوگل و تلگرام خودتان اتفاق می افتد. کافیست روی اکانت خود بزنید و متوجه بشید که چه چیز هایی را لازم دارید تا تبادل کنند و چه چیزهایی نکنند.

کاهش مصرف دیتا

به طور کل دیتا خود را خاموش  کنید

راه حل ساده  و پیش پا افتاده ای است ولی خیلی موثر است که مثلاً شب قبل از خوابیدن و یا ورزش کردن، Data گوشی خود را خاموش کنید. برای اینکار کافیست در Notification گوشی خود، همانجایی که با انگشت از بالا تا پایین صفحه می کشید. Data یا Data Connection خود را خاموش کنید.

کاهش مصرف دیتا

محتویات وبسایت های مروری خود را فشرده کنید

این روش روی گوگل کروم تست شده است. با اینکار، ۳۰ تا ۲۰ درصد از مصرف دیتا شما در گشت و گذار اینترنتی، کم می شود. فقط کافیست به تنظیمات مرورگر کروم رفته و Data Saver را روشن کنید.

کاهش مصرف دیتا

آپدیت اتوماتیک Google Play را خاموش کنید

Google Play یا Play Store در حالت پیشفرض، نرم افزارهای موجود در گوشی را بروزرسانی می کند. تصور کنید شما بسته ۷۰۰ مگابایتی خریده اید که با آپدیت ۲ نرم افزار یا بازی، ۵۰ مگابایتی در مدتی کوتاه، ۱۰۰ مگابایت آن استفاده می شود. البته بروزرسانی نرم افزار امری مهم است ولی مطمئن باشید در گوشی هوشمند من و شما، نرم افزار و بازی هایی نصب هستند که شاید سالی یک مرتبه هم آنها اجرا نمی کنیم. روی سه خط بالا سمت چپ بزنید و Settings را باز کنید بعد روی Auto update Apps بزنید. در منوی باز شده روی Do not auto-update apps بزنید.

کاهش مصرف دیتا

Offline مسیریابی کنید تا کاهش مصرف دیتا را به چشم ببینید

اگر مسیریابی زیاد انجام می دهید، پیشنهاد می شود از نرم افزار های مسیریابی آفلاین استفاده کنید. خوشبختانه در کافه بازار می توانید براحتی نقشه آفلاین شهر خود را دانلود و استفاده نمایید. مسیریابی آفلاین کمک شایانی به کاهش مصرف دیتا می کند.

کاهش مصرف دیتا

کاهش مصرف دیتا در تلگرام

شاید تمام روش های ذکر شده در بالا برای شما کارساز نباشد چون بیشترین استفاده شما از اینترنت گوشی، نرم افزارهای محبوب تلگرام و اینستاگرام است. طبق آمار می دانیم که تلگرام و اینستاگرام، در کشورمان به شدت مورد استفاده قرار می گیرد و مطمئناً بیشترین مصرف دیتا را همین دو نرم افزار دارند. متاسفانه اینستاگرام راه حل مناسبی برای کاهش مصرف دیتا ندارد ولی تلگرام راه حل خوبی در تنظیمات خودش دارد.

در صفحه اصلی نرم افزار تلگرام، روی سه خط بالا سمت چپ بزنید و بعد روی Settings بزنید. در صفحه تنظیمات، قسمتی بنام Automatic media download وجود دارد که سه حالت Data، Wifi و Roaming در آن قابل تنظیم است. ما در این آموزش با Data سر و کار داریم. البته همین تنظیمات روی Wifi قابل اعمال است. وقتی روی When using mobile data بزنید، منویی باز می شود که شامل Photo  یا عکس، Voice message یا پیغام صوتی، Video یا ویدئو، File یا فایل،  Music یا موزیک، Gif یا عکس متحرک است. اگر قبل از آنها تیک خورده باشد، تلگرام آنها را اتوماتیک دانلود می کند، در غیر این صورت تیک نداشتن آنها به معنی عدم دانلود اتوماتیک است. مثلا نمی خواهید عکس ها بطور اتوماتیک دانلود شود، کافیست تیک Photo را بردارید.

مصرف دیتا

 

در آخر اگر فکر می کنید راه حل دیگری دارید که باعث کاهش مصرف دیتا می شود را در قسمت نظرات بازگو کنید.

دیدگاه کاربران + دیدگاه خود را بنویسید

۲ دیدگاه تایید شده

  • سید 1 - پاسخ

    سلام ممنون بابت مطلب مفیدتون. لطف کنید گزینه بستن دانلود اتوماتیک در تلگرام و بستن دانلود بک گراند برنامه ها رو هم اضافه کنید.

    • Mr 0 - پاسخ

      چشم. حتما اضافه میشه. ممنون