پاک کردن داده ها

تفاوت بین پاک کردن داده ها و پاک کردن حافظه پنهان

برایتان پیش آمده که وقتی سرعت یک نرم افزار یا بازی اندرویدی کم می شود و یا به سختی بالا می آید، از طرف دوستان با تجربه تر و یا از طریق خودتان، گزینه Clear cache (پاک کردن حافظه پنهان) و Clear data (پاک کردن داده ها) را امتحان می کنید. اما تفاوت این دو گزینه در چیست؟ فرق بین پاک کردن داده ها و پاک کردن حافظه پنهان   …

۱۳۹۵-۰۸-۱۵ 4130 بار بدون دیدگاه نوید محمدی

برایتان پیش آمده که وقتی سرعت یک نرم افزار یا بازی اندرویدی کم می شود و یا به سختی بالا می آید، از طرف دوستان با تجربه تر و یا از طریق خودتان، گزینه Clear cache (پاک کردن حافظه پنهان) و Clear data (پاک کردن داده ها) را امتحان می کنید. اما تفاوت این دو گزینه در چیست؟

فرق بین پاک کردن داده ها و پاک کردن حافظه پنهان

 

پاک کردن حافظه پنهان

حافظه پنهان یا کش (Cache) چیست؟

کَش یک حافظه موقت است که گوشی شما برخی اطلاعات را در آن نگه می دارد تا بطور مثال نرم افزار ها و بازی ها، پردازش کمتری برای اجرای آنها انجام دهند. در واقع هدف از حافظه کَش سرعت بخشیدن به اجرا و استفاده از نرم افزار و بازی است.

وقتی گوشی خود را ریست می کنید و برای اولین بار که یک نرم افزار را باز می کنید، متوجه خواهید شد که سرعت اجرای آن کند است و به سختی بالا می آید. ولی در دفعات بعد که همان نرم افزار را اجرا می کنید، سرعت بالا آمدن بیشتری دارد و این به لطف حافظه کَش است. همین حالت برای وبسایت ها در هر سیستمی اتفاق می افتد. یعنی وبسایت مورد نظر در مرحله اول در سیستم شما کَش نکرده است و سرعت بالا آمدن کمتری دارد. در صورتی که همان وبسایت در بازدید بعدی سریعتر بالا می آید.

در حالت معمول مدیریت کَش اندروید مشکلی ندارد و بخوبی کار می کند. ولی گاهی وقت ها یک نرم افزار و یا بازی بد قلقی می کند و نیاز به خالی کردن کَش دارد. برای اینکار کافیست به تنظیمات گوشی رفته و به بخش مدیریت برنامه ها (Apps) بروید. در اینجا روی هر نرم افزاری بزنید صفحه مختص تنظیمات آن باز شده و می توانید روی Clear Cache یا پاک کردن داده ها بزنید تا کَش آن خالی شود. ولی مطمئن نباشید که اینکار باعث افزایش سرعت اجرای آن نرم افزار شود.

پاک کردن داده ها

پاک کردن داده ها (Clear data) چیست؟

پاک کردن داده ها (Clear data) گزینه ای سخت تر یا بهتر بگوییم بی رحم تر از پاک کردن حافظه پنهان است!

پاک کردن حافظه پنهان، ریسک و تاثیری زیادی برای از بردن تنظیمات اصلی و یا اکانت های ذخیره شده در بازی و نرم افزار ندارد در صورتیکه پاک کردن داده ها (Clear data)، دقیقاً همین کار را می کند. یعنی بعد از این عمل باید با تنظیمات شخصی و اکانت ذخیره شده روی نرم افزار و بازی خود، خداحافظی کنید!

پاک کردن داده ها، نرم افزار و بازی شما را به حالت پیشفرض خود بر می گرداند مثل زمانی که برای بار اول آنرا دانلود و نصب کردید. اگر از ریسک این گزینه مطمئنید، انجامش دهید.

مانند بالا وقتی به بخش مدیریت برنامه ها (Apps) رفتید و روی نرم افزار و بازی مرود نظر بزنید، می توانید پاک کردن داده ها (Clear data) را ببینید.

چه موقع از این دو گزینه استفاده کنیم؟

  • موقعی که احساس می کنید نرم افزارها و بازی های شما، حجم زیادی را اشغال حافطه گوشی ما کرده اند.
  • زمانی که می خواهید یک نرم افزار یا بازی به حالت اولیه خود باز گردد از پاک کردن داده ها (Clear data) استفاده کنید.

دیدگاه کاربران + دیدگاه خود را بنویسید

۰ دیدگاه تایید شده