Bluetooth-5

بلوتوث ۵ رسما معرفی شد

بلوتوث یکی از قدیمی ترین قابلیت های موبایل هاست و این فناوری طی سال‌های اخیر بصورت مرتب بروز شده است. گرچه شاید با ورود فناوری وای فای این شیوه انتقال اطلاعات اهمیت گذشته خود را از دست داده باشد ولی انتظار می‌رود نسل پنجم این فناوری در ارتباط لوازم الکترونیکی با یکدیگر دنیایی جدید پدید آورد. پیش‌بینی‌ها از سرعت دو برابری و محدوده پوشش چهار برابری در نسل پنجم بلوتوث خبر …

۱۳۹۵-۰۳-۳۱ 705 بار بدون دیدگاه جهانبخش

بلوتوث یکی از قدیمی ترین قابلیت های موبایل هاست و این فناوری طی سال‌های اخیر بصورت مرتب بروز شده است. گرچه شاید با ورود فناوری وای فای این شیوه انتقال اطلاعات اهمیت گذشته خود را از دست داده باشد ولی انتظار می‌رود نسل پنجم این فناوری در ارتباط لوازم الکترونیکی با یکدیگر دنیایی جدید پدید آورد.

پیش‌بینی‌ها از سرعت دو برابری و محدوده پوشش چهار برابری در نسل پنجم بلوتوث خبر می‌دادند که حالا این ویژگی‌ها با معرفی رسمی بلوتوث ۵  (bluetooth 5) تایید شده‌اند.

یکی از مهمترین بهینه سازی های نسخه پنجم بلوتوث مربوط به سرعت انتقال اطلاعات در ابزارهای بلوتوثی موسوم به connectionless است. این ابزار دستگاه‌های بلوتوثی را قادر می‌سازند حتی بدون ایجاد ارتباط با یکدیگر (بدون pair شدن)، جهت شناسایی موقعیت مکانی دیوایس ها نسبت به یکدیگر به اطلاعات محدودی را رد و بدل کنند.

برد این تکنولوژی چهار برابر بیشتر از بلوتوث ۴ است. افزایش رنج بلوتوث ۵ باعث می‌شود تا مثلا اگر در حال گوش دادن به موسیقی با هدفون بلوتوث هستید و از میز خود دور می‌شوید تا سری به آشپزخانه بزنید، اتصال بین دو ابزار قطع نمی‌شود. این موضوع در باره‌ی پوشیدنی‌هایی که مجبور هستند به گوشی متصل شوند نیز صدق می‌کند.

bluetooth 5

bluetooth 5

سرعت انتقال اطلاعات آن هم ۲ برابر شده است یعنی برای انتقال اطلاعات بین دو ابزار هم، دو دستگاه می‌توانند چندین متر از هم فاصله داشته باشند بدون اینکه اختلالی در انتقال اطلاعات صورت پذیرد. همچنین مصرف انرژی bluetooth 5 بسیار کمتر شده و به وسیله‌‌ی قابلیت‌های جدیدی که دارد می‌توان از آن برای وسیله‌های مختلف استفاده کرد. به گفته Mark Powell، مدیر SIG، بلوتوث ۵ تجربه جدیدی از کار با خانه هوشمند و اینترنت اشیا یا IoT را فراهم می‌کند و می‌تواند بهترین روش برای اتصال ابزارهای موجود در اینترنت اشیاء باشد.

نکته‌ی جالب توجه دیگر در باره‌ی بلوتوث ۵، افزایش ۸ برابری ظرفیت مخابره کردن اطلاعات است. این بدین معنی است که حجم بیشتری از اطلاعات را می‌توان در هر اتصال از طریق بلوتوث ۵ منتقل کند. طبق پیش بینی ها بلوتوث ۵ تا اواخر سال ۲۰۱۶ یا اوایل سال ۲۰۱۷ راهی بازار نمی‌شود.

منبع: Android Authority.com

دیدگاه کاربران + دیدگاه خود را بنویسید

۰ دیدگاه تایید شده