طرح رجیستری چیست؟

طرح رجیستری طرحی است که در آن طی مراحل مختلفی، هنگام واردات گوشی‌های قاچاق به کشور تحت پوشش خدمات هیچ یک از اپراتور‌ها قرار نمی‌گیرند و غیر قابل استفاده می‌باشند، در این طرح اگر گوشی شما از گمرک عبور کرده باشد در سامانه همتا ثبت می‌شود و پس از قرار دادن سیم کارت بر روی گوشی قابل استفاده می‌باشد و می‌توانید گوشی را در سامانه همتا به نام خود ثبت …

۱۳۹۶-۱۱-۰۵ 2191 بار بدون دیدگاه مجید نوایی

طرح رجیستری طرحی است که در آن طی مراحل مختلفی، هنگام واردات گوشی‌های قاچاق به کشور تحت پوشش خدمات هیچ یک از اپراتور‌ها قرار نمی‌گیرند و غیر قابل استفاده می‌باشند، در این طرح اگر گوشی شما از گمرک عبور کرده باشد در سامانه همتا ثبت می‌شود و پس از قرار دادن سیم کارت بر روی گوشی قابل استفاده می‌باشد و می‌توانید گوشی را در سامانه همتا به نام خود ثبت کنید و یا مالیت آن را به کسی دیگر بسپارید. چند سالی است که آمار قاچاق گوشی‌های همراه بیش از حد شده و این گوشی‌ها به صورت غیر قانونی در سر تا سر کشور پخش می‌شوند، هر راهی که بسته می‌شود دوباره قاچاقچیان راه دیگری برای واردات این کالا‌ها پیدا می‌کنند و متاسفانه به گونه‌ای این کار را انجام می‌دهند که نمی‌توان به راحتی آن‌ها را به قانون تحویل داد. طرح رجیستری قرار بود از دوره نهم شروع شود اما به دلایلی به زمانی دیگر موکول شد، تا اینکه در تاریخ ۲۸ مهر ماه سال ۱۳۹۶ این طرح برای بیش از ۱ میلیون دستگاه تلفن همراه وارداتی به ثبت رسیده شده است. هدف از ایجاد چنین طرحی حمایت از توسعه دهندگان ایرانی در این حوزه می‌باشد، البته این طرح گوشی‌هایی که قبل از طرح فعال بودند را شمال نشده و گوشی‌های فعال شده از موئد مشخص در طرح رجیستری شرکت داده می‌شوند. دهقان نیا ، سخنگوی طرح رجیستری قبل از اجرایی شدن این طرح به مردم توصیه کرد که اگر گوشی‌های کار نکرده‌ای در اختیار دارند با گذاشتن سیم کارت بر روی گوشی آن را فعال نمایند در غیر این صورت آن گوشی قاچاق باشد، دیگر برای مصرف کننده قابل استفاده نخواهد بود.

 

طرح ریجستری

 

چرا طرح رجیستری پایه گذاری شد؟

بر اساس گفته ‌های دبیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، هدف از ایجاد چنین طرحی باعث می‌شود سالیانه بیش از ۲۵۰ میلیون دلار ارز در کشور ذخیره شود و درآمد حاصل از محل پرداخت گمرک نیز افزایش یابد. یکی دیگر از دلایلی که مسئولان آن را علت ایجاد طرح رجیستری دانسته‌اند، جلوگیری از ورود گوشی‌های غیر استاندارد و دارای SAR (نرخ جذب ویژه) بالا می‌باشند، است.

با اجرای طرح رجیستری، اشخاصی که به تازگی گوشی خریداری کرده‌اند شامل این طرح می‌شوند، پیامکی مبنی بر اقدام به فعال سازی گوشی خود دریافت می‌کنند و از وضعیت فعال بودن یا فعال نبودن گوشی خود مطلع می‌شوند، در صورت اینکه گوشی شما فعال نشده باشد شما یک ماه فرصت دارید تا اقدام به فعال سازی گوشی خود کنید، در غیر این صورت هیچ یک از اپراتور‌های داخلی به گوشی شما خدمات ارائه نخواهند کرد. لازم به ذکر است که فروشنده باید کالا‌ها و یا گوشی‌های خود را رجیستری کند و خریدار هیچ مسئولیتی در برابر پرداخت وجه اضافه ندارد، در صورت مشاهده چنین تخلفاتی میتوانید به نهاد‌ها و سازمان‌های مربوطه اقدام به شکایت کنید.

 

ریجستری تلفن همراه

 

اجرای طرح رجیستری چه تبعاتی را به دنبال خواهد داشت؟

اجرای این طرح به ضرس قاطع هم برای فروشنده و هم برای خریدار مشکلاتی را در پی خواهد داشت، چرا که قیمت گوشی‌ها با افزایش ۱۰ تا ۱۵ درصدی مواجه خواهند شد و فشار روحی روانی بر روی خریدار بیش از پیش می‌شود، زیرا با مقدار پولی که دارد نمیتواند گوشی مد نظر خود را تهیه کند و باید به مدل‌های پایین‌تر رجوع کنند و یا بعضی دیگر به دلیل گرانی از خرید گوشی منصرف شوند، که این باعث کساد شدن بازار فروشندگان تلفن همراه خواهد شد. مشکل دیگری که این طرح به دنبال خواهد داشت بالا رفتن نرخ خرید گوشی‌های بی‌کیفیت و غیر معروف است، که با بی اعتبار شدن برند‌های معروف شده و مشتریان کمتری نسبت به برند‌های غیر معروف دارند.

 

دیدگاه کاربران + دیدگاه خود را بنویسید

۰ دیدگاه تایید شده