واقعیت مجازی

معرفی بهترین عینک های واقعیت مجازی در سال ۲۰۱۶

واقعیت مجازی چیست؟ برای آنهایی که نمی دانند واقعیت مجازی (Virtual Reality) چیست باید گفت که این تکنولوژی باعث می شود وقتی سَر شما در هر جهتی که می چرخد چشمان شما چیزی به جز دنیای واقعی یعنی دنیای سه بعدی را تجربه کند. عینک های واقعیت مجازی برای بازی کردن و فیلم دیدن همین حس را به کاربر القا می کنند. تا قبل از دهه ۹۰ میلادی کسی برای این …

۱۳۹۵-۰۸-۰۸ 849 بار بدون دیدگاه نوید محمدی

واقعیت مجازی چیست؟

برای آنهایی که نمی دانند واقعیت مجازی (Virtual Reality) چیست باید گفت که این تکنولوژی باعث می شود وقتی سَر شما در هر جهتی که می چرخد چشمان شما چیزی به جز دنیای واقعی یعنی دنیای سه بعدی را تجربه کند. عینک های واقعیت مجازی برای بازی کردن و فیلم دیدن همین حس را به کاربر القا می کنند. تا قبل از دهه ۹۰ میلادی کسی برای این تکنولوژی استارتی نزده بود. اکنون توسعه دهندگان بازی و فیلم از واقعیت مجازی به عنوان انقلاب جدیدی در این عرصه یاد و استفاده می کنند. در این مطلب ما بهترین عینک های ۲۰۱۶ را معرفی می کنیم. همراه ما باشید.

HTC Vive

واقعیت مجازی

عینک HTC Vive با همکاری شرکت بازی سازی Valve ساخته شده است. Valve سازنده بازی معروف و با رتبه Half-Life و گرداننده پلتفرم Steam است.

HTC Vive به کامپیوتر وصل شده و با اکوسیستم ماموت Valve کار می کند. این عینک دارای ۷۰ سنسور است که زوایای ۳۶۰ درجه ای را در فرکانس تصویر ۹۰ هرتزی بخوبی پشتیبانی می کند. HTC Vive مشکلی از لحاظ تاخیر در تصویر یا Latency ندارد.

Oculus Rift

واقعیت مجازی

Oculus Riftدر حال حاضر تشنج بازار را در دست دارد. این مدل با مشخصات حرفه ای و قدرتمند خود جایگاه خاصی میان دوستداران واقعیت مجازی دارد. با اتصال این عینک به پورت های DVI و USB خود وارد دنیای مجازی با رزولوشن ۱۲۰۰×۲۱۶۰ می شوید که ۲۲۳ میلیون پیکسل در ثانیه و فرکانس تصویر ۹۰ هرتز پشتیبانی می شود. با این مشخصات قدرتمند، می توان گفت که این عینک واقعیت مجازی، رقیبی ندارد.

 

Sony Playstation VR

واقعیت مجازی

PS VR توسط علاقمندان به بازی های تحت کنسول PS4  عنوان خوب را در اختیار دارد و مورد توجه است. این عینک واقعیت مجازی، در مقابل رقبا عالی نیست، ولی برای طرفداران PS4  جایگاه ویژه ای دارد. می توان گفت PS VR، بهترین وسیله جانبی برای PS4 است. PS VR قیمت مناسبی دارد و توسط رقابت کنندگان بازی استفاده می شود.

 

Samsung Gear VR 2016

واقعیت مجازی

سری جدید این مدل با عینک های تولید شده قبلی خود تفاوت زیادی ندارد ولی چند ارتقا در آن دیده می شود که ارزش آنرا بالا می برد. دریچه های بزرگتر و فضای بیشتر در داخل آن، تفوات آشکار آن است. البته کیفیت تصویر آن به نوع گوشی هوشمند شما بستگی دارد. مانند گوشی با کیفیت تصویر شفاف و خوب Note 7.

البته تغییر دیگری در مدل جدید آن دیده می شود که می توان در زاویه دید آن متوجه شد. سامسونگ زاویه دید آنرا عریض تر کرده، یعنی ۹۶ درجه به ۱۰۱ درجه افزایش یافته است. همچنین در انعکاس نور و بازتاب آن در تصاویر، کاهش چشمگیری دیده می شود.

Samsung Gear VR 2016 با گوشی های: Galaxy Note 7, S7, S7 Edge, Note 5, S6, S6 Edge and S6 Edge+ هماهنگ است.

Google Cardboard

واقعیت مجازی

گوگل این مدل از عینک خود را بیشتر شبیه یک جُک ساخته است!. گوشی خود را درون آن قرار داده و تماشا کنید. ولی در واقع این مدل جواب می دهد و می توان گفت ارزانترین راه برای تجربه واقعیت مجازی است. سنسور های حرکتی گوشی شما در واقع به این جعبه عینکی! کمک می کند تا دنیای واقعیت مجازی را تجربه کنید. کپی های زیادی از این مدل تولید شده است ولی گوگل هنوز آنرا در استور خود می فروشد.

Google Daydream View

واقعیت مجازی

گوگل مدعی است این مدل از بعضی رقبای خود مثل Samsung Gear VR از نظر نور %۳۰ روشنتر است. در حال حاضر این مدل، با مدل جدید گوشی Pixel هماهنگ است ولی انتظار می رود با گوشی های سامسونگ، سونی و HTC نیز هماهنگ شود.

Microsoft HoloLens

واقعیت مجازی

این عینک واقعیت مجازی، دنیای واقعی را با عکس های Holographic ادغام کرده و به شما نشان می دهد. یعنی اینکه شما می توانید در دنیای Minecraft در محیط واقعی آشپزخانه خود راه بروید و یا در سطح کره مریخ در اتاق خواب خود باشید.

این مدل با کینکت هماهنگ است و می تواند حرکات و اشارات شما را بخواند. قابلیت دید ۱۲۰ درجه ای تصاویر را دارد و تصاویر HD را بخوبی نشان می دهد. این هدست و یا عینک واقعیت مجازی، قابلیت اتصال به کامپیوتر را ندارد اما درون خود یک ویندوز کامل نصب است که باتری را می خورد!

Razer OSVR HDK 2

واقعیت مجازی

Razer OSVR HDK 2 در واقع یک عینک واقعیت مجازی اُپن سورس است که به توسعه دهنگان و برنامه نویسان اجازه توسعه دنیای واقعیت مجازی را می دهد. این مدل رقیبی برای سایر عینک ها نیست ولی می تواند باشد!

رزولوشن ۱۲۰۰×۲۱۶۰ با بهره از صفحه نمایش OLED آنرا در کنار بزرگان واقعیت مجازی قرار می دهد.

 

Fove VR

واقعیت مجازی

این مدل از عینک واقعیت مجازی کاملاً با همرده های خود فرق دارد. تفاوت آن در یک سنسور شناسایی حرکت چشم است که می تواند قابلیت یک کنترل کننده را داشته باشد. همچنین این قابلیت باعث می شود تا شما بتوانید عمق میدان را در دنیای واقعیت مجازی حس کنید. مشخصات این عینک شامل: صفحه نمایش ۵٫۷ اینچی است که تا ۱۰۰ درجه زاویه دید دارد که قابلیت ردیابی چشم شما را تا ۱۲۰fps دارد. مدل مهفومی این عینک تولید شده است ولی سازنده قول داده تا در مدل بعدی وزن و اندازه آن کمتر شده و تغییراتی بهینه ای روی آن اعمال می شود.

دیدگاه کاربران + دیدگاه خود را بنویسید

۰ دیدگاه تایید شده